Kompozycje kwiatowe zdobią groby naszych najbliższych przez cały rok. Są wyrazem szacunku, pamięci i miłości do osoby zmarłej, dlatego chcemy, aby zawsze prezentowały się godnie i estetycznie.

Dużą popularnością cieszą się kompozycje ze sztucznych kwiatów ze względu na ponadczasowość i wytrzymałość, a także brak konieczności regularnego podlewania. Na wiele okazji chcemy jednak ozdobić grób bliskiej nam osoby żywą kompozycją. 

Czy jest to dobrym pomysłem?

Kompozycje na grób

Kompozycje z żywych kwiatów – zalety i wady

Za największą zaletę kompozycji z żywych kwiatów uznaje się ich elegancję i estetyczną prezencję, dlatego są wybierane z powodu wyjątkowych okoliczności. Po przekwitnięciu bardzo łatwo usunąć je z grobu i kompostować, co jest trudniejsze w przypadku kompozycji sztucznych, niepoddających się recyklingowi. 

Należy jednak mieć na uwadze, że kompozycje z żywych kwiatów nie wytrzymają skrajnych warunków atmosferycznych, dlatego dobór poszczególnych roślin powinien bazować na porze roku czy pogodzie. To także rozwiązanie nieco droższe. Dodatkowo, gdy odwiedzamy grób bliskiej nam osoby rzadko, powinniśmy upewnić się, że jest osoba, która dba o porządek w miejscu spoczynku zmarłego i po pewnym czasie usunie uschniętą kompozycję.

Kiedy warto wybrać kompozycje z żywych kwiatów na grób?

Kompozycje z żywych kwiatów sprawdzą się przy każdych odwiedzinach na cmentarzu, także podczas zwykłych prac porządkowych miejsca spoczynku zmarłego. Ze względu na swoją elegancję i krótszą żywotność niż kompozycje sztuczne są jednak najczęściej wybierane na ceremonię pogrzebową czy Dzień Wszystkich Świętych.